Jadeit, nefryt, żad
W czasach prehistorycznych skały, które później nazwano żadem, wykorzystywano do wyrobu narzędzi i broni, ponieważ są bardzo zwięzłe i odporne. Powstałe później cywilizacje doceniły żad nie tylko z powodu jego trwałości, ale i piękna. Wyrabiano z niego symbole kultu religijnego oraz różne przedmioty dekoracyjne.
Dopiero w XIX wieku francuski badacz Alexis Damour udowodnił, że nazwą żad objęto dwa różne minerały. I wtedy też zaczęto rozróżniać jadeity (krzemiany sodu i glinu o twardości 6,5–7 w skali Mohsa) i nefryty (zasadowe krzemiany wapnia, magnezu i żelaza o twardości 6–6,5 w skali Mohsa). Jednak nazwa żad wciąż pozostaje w użyciu, ponieważ… odróżnianie jadeitów i nefrytów jest trudne.
Oba minerały występują w niemal wszystkich barwach.
Nefryt można znaleźć częściej niż jadeit.
W jedną z bransoletek dostępnych w moim butiku wplotłam oba te minerały w zbliżonych kolorach:
Skąd te nazwy?
Nazwa żad pochodzi od nazwy, którą Hiszpanie w czasach konkwisty nadali amuletom wykonanym z tego minerału: „piedra de ijada” (lub „piedra de hijada„), co można przetłumaczyć jako kamień lędźwiowy.
Żadowe amulety miały chronić konkwistadorów przed chorobami nerek, wątroby i układu moczowego.
Nazwa jadeit pochodzi od pierwotnej nazwy – jad/żad, a nefryt od greckiego słowa nerka (νεφρό/nefró).
Właściwości jadeitów i nefrytów
Minerały z grupy żadu są kamieniami niemal uniwersalnymi, kompleksowo eliminującymi niekorzystne wpływy oddziałujące na człowieka.
Mają zastosowanie przy schorzeniach nerek i pęcherza moczowego, a także w chorobach śledziony i wątroby. Poprawiają pracę serca, grasicy i tarczycy. Pomagają w problemach z płodnością. Łagodzą bóle porodowe. Wspomagają odchudzanie.
Noszenie pasa z wszytymi w niego kawałeczkami jadeitu przynosi ulgę osobom, które cierpią z powodu bólu korzonków i krzyża lub moją inne problemy z kręgosłupem.
Jadeity i nefryty przynoszą szczęście w grach hazardowych oraz chronią swego właściciela przed tzw. złym spojrzeniem, czyli negatywną energią wysyłaną przez innych ludzi.
Pomagają uzyskać (lub odzyskać) to, co się komuś słusznie należy. Samotnym pomogą przyciągnąć miłość, a skłóconym parom – pogodzić się.
Kliknij tutaj, jeśli chcesz zobaczyć ozdoby z jadeitami, które są dostępne w moim butiku.
Ilustracja pochodzi ze strony The British Museum i przedstawia fragment majańskiej płaskorzeźby wykonanej z jadeitu w okresie klasycznym cywilizacji Majów.